DOM BEZ TRUCIZN to ZDROWA RODZINA

W obecnych czasach stawiamy na czyste powietrze w naszym domu, wolne od smogu i alergenów (np. pyłków traw i drzew). Ci przeciwnicy naszego zdrowia pochodzą z zewnątrz naszych murów. A co na nas czyha wewnątrz czterech ścian budynku? Czy wiesz, że DOM BEZ TRUCIZN to ZDROWA RODZINA? 

Spowolniony obieg powietrza zatrzymuje podstępnych przeciwników w najbliższym otoczeniu, niemniej groźnych od składników smogu.

Niepożądane trucizny znajdują się w domu w coraz większych stężeniach, stając się realnym zagrożeniem.

 

W ciągu minionych 50-ciu lat wprowadzono na rynek 80 tysięcy syntetycznych związków, które wykorzystuje się do produkcji nie tylko detergentów i kosmetyków, lecz także farb, materiałów budowlanych. Wydaje się, że najgroźniejsze występują w meblach i opakowaniach.

 

Co kryje się za intrygującym zapachem domowej chemii i nie tylko?

Lista zdaje się nie mieć końca…

 

LZO– lotne związki organiczne- substancje, które z łatwością przechodzą w postać pary lub gazu: aceton, dekan, toluen, benzen, formaldehyd- często działają rakotwórczo, podrażniają śluzówkę, skórę, powodują senność i zawroty głowy; zamaskowane pod postacią farb, rozpuszczalników, impregnatów, klejów, lakierów, repelentów, mebli, kserokopiarek i drukarek, w przemyśle odzieżowym

amoniak – w płynach do mycia szyb

chlor – w płynach do toalet, stosowany w czasie I wojny światowej jako broń chemiczna

formaldehyd– w odświeżaczach powietrza i płynach do podłóg

ftalany– rozstrajają układ nerwowy, hormonalny, zwiększają ryzyko rozwoju astmy, alergii, otyłości, bezpłodności, znajdują się w: płynach do szyb,  panelach winylowych, wykładzinach, dywanach, zasłonach prysznicowych, lakierach, plastikowych opakowaniach  i naczyniach, kosmetykach, detergentach, ZABAWKACH!

BPA– bisfenol  A, składnik wielu tworzyw sztucznych i tuszów w drukarkach- łatwo przenika przez skórę, szczególnie niebezpieczny dla układu hormonalnego

 

Naukowcy przestrzegają, że trucizny te silnie zaburzają naszą odporność i sprzyjają m.in.:

  • nowotworom (sprawdź  wpis: Alergia a nowotwory)
  • rozwojowi astmy, alergii (sprawdź wpis: Niespecyficzne objawy alergii)
  • chorobom serca
  • rozwojowi autyzmu, zaburzeniom ze spektrum ADHD, osłabieniu funkcji poznawczych i trudnościom w nauce, działają neurotoksycznie
  • zaburzeniom układu hormonalnego
  • uszkodzeniu wątroby, nerek i serca
  • otyłości

 

Unoszące się w powietrzu cząsteczki są bardzo małe i z łatwością osiadają m. in. w tkance płuc, śluzówce nosa i gardła powodując zakażenia i starzenie się danego narządu.

 

Badania naukowe potwierdzają, że chemia używana przez pracowników sprzątających przez ok. 20 lat tak samo zmniejsza wydolność płuc, jak u osób palących 1 paczkę papierosów dziennie! Dodatkowo środki te zwiększą ryzyko astmy o 40% w porównaniu z innymi zawodami.

 

Czy czyste mieszkanie to zagrożenie dla PŁODNOŚCI?

 

Wiele składników domowej chemii, tzw. KSENOESTROGENY mocno zaburzają gospodarkę hormonalną- wynika to z tego, że substancje te „naśladują” estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Nie tylko kobiety powinny się obawiać- u dojrzewających chłopców mogą hamować rozwój cech męskich.

 

Chroń bezwzględnie swoje DZIECI, bo DOM BEZ TRUCIZN to ZDROWA RODZINA

Najbardziej przejmujące jest dla nas zagrożone bezpieczeństwo DZIECI- ich bezbronne organizmy nie są w stanie obronić się przed ftalanami- mimo zakazu, nadal często obecnymi w ZABAWKACH!

Jak zadbać o DOM BEZ TRUCIZN?

 

  1. Zaobserwuj, czy pogorszenie samopoczucia lub niespecyficzne objawy, takie jak podrażnienie błon śluzowych czy zawroty głowy nie mają związku z przebywaniem właśnie w domu.

 

  1. Wietrz regularnie pomieszczenia zanim zaczniesz z nich korzystać- wskazane jest wietrzenie o porze, kiedy smog jest najmniejszy.

 

  1. Kupuj ekologiczne, naturalne, hipoalergiczne środki czystości, kontrolując przy tym ich skład. W gospodarstwie domowym bardzo dobrze sprawdzą się:
  • soda oczyszczona,
  • ocet,
  • sok z cytryny
  • olej kokosowy
  • naturalne olejki eteryczne, np. z zielonej herbaty

 

  1. Podczas planowania remontu postaw na naturalne materiały, np. drewno, kamień, ceramika, szkło, farby na bazie wody Unikaj tych na spirytusie. Przez to cena będzie wyższa, ale naprawdę warto zabezpieczyć swoje otoczenie przed zbyteczną chemią. Zapytaj sprzedawcę, czy istnieją zamienniki szkodliwych produktów. Na etykiecie np. farb znajduje się informacja o zawartości LZO (VOC).

 

  1. Zaproś do swojego domu pożyteczne rośliny, które nieustannie oczyszczają powietrze. Pamiętaj jednak o ich pielęgnacji, aby nie były siedliskiem kurzu i pleśni.

 

  1. Nowe ubrania koniecznie wypierz, aby pozbyć się jak największej ilości trujących substancji. Zwracaj uwagę, z jakich materiałów są wykonane- najbardziej przyjazne są oczywiście: bawełna, jedwab, len.

 

  1. Przed zakupem nowej zabawki zastanów się, skąd pochodzi i czy posiada odpowiednie atesty. Najlepiej wybierać te niemalowane, drewniane.

 

  1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza- jeśli jest dostosowany do usuwania smogu, to z wszystkimi wyżej wymienionymi zagrożeniami również sobie poradzi. Bardzo ważne jest regularne wymienianie filtrów (np. filtr z węglem aktywnym- usuwa m.in. LZO).

 

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie rodziny- zadbaj o DOM BEZ TRUCIZN. Więcej informacji na temat Syndromu Chorego Budynku ( ang. SBS) oraz informacje, jak sobie z tym poradzić znajdziesz w poradniku Pokonaj Alergię 

https://www.bozenakropka.pl/sklep/pokonaj-alergie-zywienie-zdrowego-i-chorego-czlowieka/

 

 

Po więcej informacji na temat trucizn w Twoim domu zapraszam tutaj:

  1. Zdrowie środowiskowe w miejscu zamieszkania – czynniki zagrożenia , Agnieszka Gniadek, Elżbieta Marcisz Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 522-528
  2. Trucizny w twoim domu, Świat Wiedzy, wydanie specjalne nr 1/2020: Sekrety Medycyny, str. 38-45
<a href="http://www.freepik.com">Designed by Freepik</a> www.freepik.com