Nietolerancja pokarmowa przyczyną złego samopoczucia. Czasami doskonale radzimy sobie z emocjami, a mimo to nasze zdrowie psychicznie jest w kiepskim stanie. Dlaczego tak jest? Ponieważ na psychikę wpływa również fizjologia. Od niedawna naukowcy zapewniają, że jelita to „drugi mózg człowieka”. Zdrowe, szczelne jelita niemal gwarantują zdrowie, również psychiczne. Nie przepuszczają one opioidów, których źródłem jest niestrawiony pokarm. Opioidy potrafią przeniknąć przez barierę krew-mózg.

Pokarm może stać się opioidem

Do tej pory zbadano dokładnie takie egzorfiny, jak: kazomorfiny (pochodne mleka), glutenomorfiny i gliadomorfiny (pochodne glutenu). Wykazano na przykład, że dzieci z nadpobudliwością psychoruchową źle reagują na mleko, gluten, soję, pokarmy z dodatkami chemicznymi. Według tzw. hipotezy Reinholda nie tolerują także salicylanów. A z mojego doświadczenia wynika, że pacjenci reagują źle również na pyłki drzew, traw, chwastów, które ich uczulają.

U dzieci, które leczone były przez stosowanie moich zaleceń dietetycznych, można było zaobserwować poprawę zachowania. Stawały się spokojniejsze, mniej agresywne. Kiedyś uważałam, że agresywne i autodestrukcyjne zachowania dzieci z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego (OUN) normowały się z powodu wyeliminowania z diety cukru i dodatków chemicznych. Obecnie utwierdzam się w przekonaniu, że niespokojne i agresywne zachowanie wynikało między innymi z nadwrażliwości na alergeny. System nerwowy nie radził sobie z takimi dokuczliwymi intruzami. Alergeny mogą działać na organizm człowieka jak silny narkotyk – do tego stopnia, że powodują zmianę osobowości. Tymczasem dorośli nie potrafią zdiagnozować przyczyn agresywnego zachowania dziecka. Często uważają je za źle wychowane i karcą za nieposłuszeństwo. Rodzice czują się bezradni. Nie wiedzą, jak poradzić sobie z problemem.

Problem agresji wśród dzieci jest coraz częstszy. Przy niepokojących symptomach, takich jak nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i ze snem oraz inne odstępstwa od normy, warto upewnić się, czy dziecko nie cierpi z powodu nietolerancji pokarmowej lub alergii. Wtedy konieczna jest zmiana sposobu żywienia. Unikanie dodatków do żywności i cukru.

Naukowcy wykonali badania pod kątem wpływu alergenów na OUN.

OBJAWY ZE SFERY PSYCHICZNEJ I NEUROLOGICZNEJ W CHOROBACH ALERGICZNYCH U LUDZI DOROSŁYCH

OBJAWYCZĘSTOŚĆ WSTĘPOWANIA (W %)
Bóle głowy o różnym charakterze90
Zmiany usposobienia87
Zawroty głowy57
Objawy z przewodu pokarmowego46
Migrena37
Ogólne osłabienie35
Napady padaczkowe35
Omdlenia30
Bóle mięśniowe21
Zapalenia nerwów13
Uczucie drętwienia13
Objawy móżdżkowe10
Zaburzenia pamięci, dezorientacja przejściowa9
Objawy depresyjne9
Bezsenność, zaburzenia snu6
Objawy z autonomicznego układu nerwowego2
Inne objawy neurologiczne2
Inne objawy psychiczne2

 

 [gap height=”30px”]
Więcej w książce:
[gap height=”30px”]