Objawy przewlekłego nieżytu nosa (ANN):
• Długotrwały wypływ z nosa obfitej śluzowatej, czasami z domieszką ropnej wydzieliny,
• Zaleganie wydzieliny,
• Obrzęk śluzówki,
• Drożność nosa zostaje znacznie ograniczona, a dzieci często oddychają przez usta, co wpływa na zaburzenia snu.
Przewlekły nieżyt nosa zazwyczaj swój początek bierze z nieleczonej alergii, bądź nietolerancji pokarmowych lub wziewnych. Do tego dochodzą również infekcje wirusowe.
Nieleczony nieżyt nosa zwiększa ryzyko zachorowania na astmę i nie ma to znaczenia, czy występuje tylko sezonowo, mając łagodny przebieg, czy jest to stan przewlekły.
Zaostrzenie ANN występuje, gdy temperatury powietrza są wyższe, a astmy, gdy temperatury są niższe. Jest to związane z występowaniem zakażań Rhinowirusami, które występują w przewodach nosowych człowieka.
Powodują one przeziębienie, ale rzadko dają objawy zapalenia górnych dróg oddechowych, ponieważ temperatura tam występująca jest dla ich za wysoka.
Około połowa zakażeń Rhinowirusowych ( HRV) przebiega bezobjawowo. Niestety mogą się one przyczynić do zaostrzeń astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz mukowiscydozy.
Pierwszy rzut zakażeń Rhinowirusami występuje we wrześniu, niestety zbiega się to z powrotem dzieci do szkoły. Wtedy też mamy szczyt zaostrzeń astmy, szczególnie u dzieci i nastolatków.
Pierwszy pik zachorowań na astmę od września do grudnia, powoduje najwięcej wizyt alergików w szpitalu. Często w trakcie hospitalizacji dowiadują się, że powtarzające się u nich infekcje, tak naprawdę były rozwijająca się alergią.
Drugi pik epidemii astmy, to jest luty- marzec. Wiosenny atak epidemii astmy związany jest z pyleniem drzew i traw.
Wykazano ogromny wpływ infekcji grypowej na zaostrzenie ataków astmy.
I tak grupy 18-30 lat o 20%, 30-45 lat o 30%, 45-60 lat 40%, 60-75 lat o 50%, powyżej 75 lat o 60%.
40% pacjentów chorujących na przewlekły nieżyt nosa (ANN) ma astmę, a 80% pacjentów z astmą choruje na ANN.
Te dwie choroby mają wspólne pochodzenie: nadmierna odpowiedź limfocytów Th2, jeżeli będzie utrwalona to pojawi się proces zapalny w nosie i drogach oddechowych. Tak więc, nos i płuca bardzo się lubią. Masz problem z nosem, możesz się spodziewać problemów z płucami.
Astma jest dużym obciążeniem nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. U dzieci może mieć niekorzystny wpływ na rozwój, natomiast u dorosłych znacznie pogarsza się jakość życia.
U małych pacjentów trudno rozpoznać astmę, raczej mówimy o świstach w płucach o etiologii wirusowej. Dzieci przedszkolne zazwyczaj chorują na łagodną astmę alergiczną. Dorośli raczej cięższą postać astmy z zespołem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
W jaki sposób likwiduję objawy astmy?
Wprowadzam pacjentom program „Sześć kroków wyjścia z alergii”.
Zalecenia dietetyczne są opracowane w oparciu o testy alergiczne, badania genetyczne i biorezonansie TimeWaver oraz Imeds, które posiadają atesty medyczne.
Zapraszam do przeczytania poradnika „Pokonaj alergię” oraz do obejrzenia warsztatów online www.ugotujsobiezdrowie.pl, gdzie możecie Państwo uzyskać więcej informacji na temat leczenia astmy.