Pylenie roślin a reakcje alergiczne skórne – co warto wiedzieć?

|

Bożena Kropka

Pylenie roślin to zjawisko, które wiele osób może kojarzyć z uciążliwymi objawami alergicznymi takimi jak katar sienny, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, duszności czy kaszel. Ale również u osób wrażliwych na pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu podczas okresu kwitnienia roślin mogą wystąpić reakcje skórne.

Objawy alergii skórnej na pyłki mogą objawiać się w postaci swędzenia, zaczerwienienia, wysypek oraz podrażnienia i przesuszenia skóry. W trakcie reakcji alergicznej może również wystąpić pokrzywka objawiająca się swędzącymi (czasem bolesnymi lub piekącymi) wypukłymi bąblami pokrzywkowymi, które są białe lub różowe, dobrze odgraniczone i otoczone zaczerwienioną skórą. Takie bąble szybko się pojawiają i znikają, nie pozostawiając trwałych zmian na skórze. Mogą one łączyć się i tworzyć różne kształty, zajmując różne obszary skóry. Bąble pokrzywkowe przypominają efekt poparzenia pokrzywą. Może to być szczególnie uciążliwe zwłaszcza w okresach intensywnego pylenia roślin, takich jak wiosną i wczesnym latem.

Alergeny powietrznopochodne odpowiedzialne za reakcje skórne pochodzą z:

  • traw
  • chwastów
  • krzewów
  • drzew
  • kurzu
  • pleśni
  • unoszącej się w powietrzu sierści zwierząt
  • spalin i pestycydów
  • uwalniających się do powietrza składników tapet, mebli czy środków czystości
  • terenu wykonywania zawodu np. gluten w piekarni

Objawy mogą nasilać się przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza. Obecność w organizmie wirusów, pasożytów, bakterii czy grzybów może znacząco wpływać na zaostrzenie objawów skórnych, dlatego należy się dokładnie zdiagnozować i usunąć obecne  patogeny z organizmu. W gabinecie wspomagamy się terapiami biorezonansem, które skutecznie pobudzają układ odpornościowy do likwidowania patogenów.

Osoby uczulone na czynniki, które występują w środowisku zatrudnienia, powinny jak najszybciej zmienić pracę. Bardzo ważne jest, aby zdiagnozować tolerancję na alergeny zawodowe u młodych ludzi przed rozpoczęciem nauki zawodu.

Pamiętajmy, że zdrowie skóry również jest istotne dla naszego ogólnego samopoczucia, dlatego ważne jest, aby dbać o nią szczególnie w okresach, gdy nasza skóra jest narażona na reakcje alergiczne. W okresie pylenia stan skóry może pogarszać się również pod wpływem reakcji krzyżowych. Np. gdy pyli brzoza, olcha czy leszczyna skóra może reagować nasileniem zmian na takie owoce jak: jabłka, brzoskwinie, śliwki, gruszki, wiśnie, kiwi, melony, banany, liczi, mango czy pomarańcze. Unikaj takich produktów w diecie podczas pylenia drzew. Wszystkie  reagujące krzyżowo alergeny wziewne i pokarmowe znajdziesz w moim poradniku Pokonaj alergię”.

Aby zadbać o podrażnioną i zaczerwienioną skórę podczas pylenia roślin czy reakcji na inne alergeny powietrznopochodne, możesz zastosować kilka prostych, ale skutecznych metod:

  1. Unikaj długotrwałego przebywania na zewnątrz w godzinach, gdy stężenie pyłków jest najwyższe (zazwyczaj jest to rano i wieczorem).
  2. Noś okulary przeciwsłoneczne  aby ochronić oczy przed drażniącymi pyłkami roślin.
  3. Po powrocie do domu, natychmiast zdejmij ubrania i umyj twarz oraz ręce, aby usunąć pyłki, które mogły się na nich osadzić.
  4. Regularnie zmieniaj pościel i ręczniki, aby zapobiec gromadzeniu się pyłków w łóżku i na ciele.
  5. Stosuj odpowiednie kremy natłuszczające i łagodzące (np. maść cholesterolowa),   oraz mydła o pH 5, które pomogą złagodzić podrażnienia i natłuszczą przesuszoną skórę.
  6. Przeprowadź dokładną diagnostykę pod kątem wirusów, bakterii, pasożytów i grzybów.
  7. Unikaj długich kąpieli  czy pryszniców.

Pamiętaj, że w przypadku silnych reakcji alergicznych, takich jak trudności w oddychaniu czy obrzęk języka, natychmiast zasięgnij pomocy medycznej!

Wizyta w moim gabinecie może pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoją alergię, a wprowadzając program „6 kroków wyjścia z alergii”  skutecznie sobie z nią poradzisz.