Sen to naturalny i odwracalny stan zmniejszonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne, a także względnej bezczynności połączony z utratą przytomności, występujący w regularnych odstępach czasu.
Jego zakłócenia lub brak mogą się przyczyniać do rozwoju poważnych zaburzeń fizycznych jak i psychicznych.
Sen składa się z dwóch faz:
- snu wolnofalowego
- szybkiego ruchu gałek ocznych, pojawiających się naprzemienne.
Nauka coraz więcej mówi o traumach. Jedną z metod ich likwidacji są ćwiczenia gałek ocznych. Czyżby sen zdejmował z nas traumy dnia codziennego?
Dlaczego SEN jest NIEZBĘDNY do przeżycia?
Sen jest NIEZBYWALNY, tak jak odżywianie i woda, i niemniej ważny. W czasie snu regenerujemy wszystkie „nadszarpnięte”, nadwyrężone tkanki, np. w układzie nerwowym odbudowują się osłonki mielinowe włókien nerwowych.
W czasie głębokiego snu umysł porządkuje i zapamiętuje informacje zgromadzone w ciągu dnia, często też rozwiązuje problemy (czasami potrafimy obudzić się z genialną myślą, „wygenerowaną” w ciągu nocy).
CZYM JEST BEZSENNOŚĆ?
Bezsenność jest definiowana jako:
- trudność w zasypianiu,
- sen nieprzynoszący wypoczynku,
- przebudzenia nocne,
- senność w ciągu dnia,
- wczesne poranne budzenie się.
Z JAKIMI ZAGROŻENIAMI WIĄŻE SIĘ BEZSENNOŚĆ?
Zaburzenia te mogą przyjmować charakter przejściowy, przewlekły lub ostry.
Mitem jest twierdzenie, że zarwaną jedną noc nadrobimy kilkoma drzemkami w ciągu kolejnych dni.
Badania naukowe wykazały, że tylko odpowiednio długa przerwa nocna na sen ( u dorosłych średnio 7-8 godzin) jest w stanie zregenerować siły witalne.
Gdy mamy problemy ze snem przez okres ok. 3 miesięcy- skutki bezsenności odbijają się trwale na kondycji naszego ciała, złym samopoczuciu (zaburzenia pamięci, większe ryzyko zawału, skłonność do smutku i depresji). |
Czynniki źle wpływające na jakość naszego snu:
- wszechobecny stres
Naukowcy zauważyli, że największy problem z bezsennością występuje w krajach dobrze rozwiniętych, gdzie kładzie się nacisk na wyższe wykształcenie i „wyścig szczurów”, a ludzie są osaczeni technologią .
Zewsząd docierają do ludzkich zmysłów setki informacji- to tzw. „szum informacyjny”, który mocno obciąża nasz układ nerwowy. Lista obowiązków i pogoń za czasem generują wszechobecne podenerwowanie. Przez cały dzień nasz organizm zmaga się z przewlekłym stresem.
- Używki: papierosy, kofeina oraz alkohol- reakcja w odwrotnym kierunku – cierpiący na bezsenność częściej sięgają po alkohol, wykazują silniejsze objawy uzależnienia i depresji,
- niektóre leki.
Np. leki kardiologiczne- to również koło zamknięte, bo bezsenność zaburza pracę serca i zaburzona praca serca potęguje bezsenność.
- zły stan zdrowia, choroby przewlekłe (np. cukrzyca, ciągłe osłabienie i zmęczenie, otyłość, zaburzenia hormonalne)
- praca w trybie zmianowym
- zaburzenia: psychiczne (np. depresja), obsesyjno-kompulsyjne oraz z zespół stresu pourazowego i otępienia stan zapalny, który toczy się w układzie nerwowym wynikający z nietolerancji pokarmowych, toksyn wirusów, grzybów, bakterii.
Czy mogę pomóc w leczeniu bezsenności?
Obserwując pacjentów prawie u każdego po wprowadzeniu programu 6 kroków wyjścia z alergii, znacznie poprawia się jakość snu.
Niedobory pokarmowe a jakość snu.
Pacjenci zgłaszają poprawę stanu snu po regeneracji jelit, kiedy dochodzi do uzupełnienia niedoborów szczególnie aminokwasów, których niedobór prowadzi do zaburzeń snu. Takim aminokwasem jest np. tryptofan. Aminokwas ten jest prekursorem serotoniny oraz syntetyzowanego w szyszynce hormonu melatoniny.
Mój pacjent, który przez lata przyjmował Omeprazol zgłaszał ogromne problemy ze snem, po odstawieniu leku i wprowadzeniu odpowiednich zaleceń zgłosił, ze jakość jego snu diametralnie się poprawiła.
Polecane środki ziołowe to waleriana, ale niestety alergika może uczulać.
Można również uzupełnić niedobór melatoninę w ilości 1-5 mg,30-45 minut przed zaśnięciem, ale suplementacje tę należny uzgodnić ze swoim terapeutą.
Jakość snu poprawa się również po suplementacji magnezem z witamina B 6.
Czy wiesz, że szyszynka źle reaguje na niebieski kolor? Niestety komputery, tablety, telewizory emitują niebieski kolor. |
Jak zadbać o błogi sen?
- wyłącz co najmniej 2 godziny przed położeniem się do łózka WSZYSTKIE urządzenia emitujące niebieskie światło – komputer, tablet, smartfon, telefon
- unikaj przejadania się przed snem – ostatni posiłek posinień być lekkostrawny, niezbyt obfity
- przewietrz porządnie sypialnię
- pozwól sobie na wypoczynek na kanapie, np. z ciekawą książką, relaksacyjną muzyką, unikaj wzmożonego wysiłku (czyli intensywny trening lub sprzątanie)
Gdzie uzyskasz więcej informacji o leczeniu zaburzeń snu?
Więcej informacji na temat regeneracji jelit i poprawę jakości snu znajdziesz w mojej publikacji „Pokonaj alergię”, która przedstawia program „6 kroków wyjścia z alergii”.
Zapraszam również na warsztaty wg programu „6 kroków wyjścia z alergii”.
Po więcej informacji na temat bezsenności zapraszam tu:
- Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, Otylia Krajewska, Katarzyna Skrypnik, Matylda Kręgielska-Narożna, Joanna Suliburska, Paweł Bogdański Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017;8(2):47-55
- Sekrety Medycyny,Świat Wiedzy, Wyd. Specjalne nr 1/2020, str. 34-37
- Mikroskładniki odżywcze, Uwe Grober, MedPharmPolska,
- Pokonaj alergię, Bożena Kropka, Wydawnictwo rodzina, Skoczów 2017
5. fotografia: a href=”http://www.freepik.com”> Zaprojektowany przez yanalya / Freepik </a>