ŻYWIENIE I PIELĘGNACJA NIEMOWLĄT

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2000 roku opracowała zalecenia dotyczące profilaktyki przeciwalergicznej dla dzieci. Określiła zalecenia profilaktyki pierwotnej i profilaktyki wtórnej.

[divider width=”medium”]

Profilaktyka pierwotna obejmuje: kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i niemowlęta karmione wyłącznie piersią.

Profilaktyka wtórna obejmuje niemowlęta, które spożywają dodatkowo oprócz mleka matki pokarmy stałe.

[divider width=”medium”]

Układ pokarmowy dziecka jest w pełni dojrzały około 2. roku życia. Od momentu poczęcia aż do 2. lat dziecka należy stosować profilaktykę przeciwalergiczną poprzez odpowiednią dietę. Natomiast okres od poczęcia do 14. roku życia dziecka jest bardzo ważny pod względem żywieniowym, ponieważ w tym czasie dojrzewa układ immunologiczny.

[divider width=”medium”]

Wysiłek, jaki rodzice włożą w walkę z alergią do 2. roku życia dziecka, na pewno zaprocentuje. Wbrew powszechnej opinii z alergii się nie wyrasta. Alergia, której objawy wycisza się tylko lekami, może się ujawnić w późniejszym okresie życia dziecka. Może przyjąć ona postać: pyłkowicy, astmy, stanów zapalnych narządów wewnętrznych, reumatyzmu, a czasami może się objawić powstawaniem komórek nowotworowych.

[divider width=”full”]

Na czym polega marsz alergiczny u dzieci?

W wyniku nieleczonej alergii czy też nietolerancji pokarmowej dziecko może wejść w tzw. marsz alergiczny.

[divider width=”medium”]

0–6 miesięcy

Dominują objawy żołądkowo-jelitowe, często połączone z wysypkami skórnymi

[divider width=”medium”]

7–12 miesięcy

Zaczynają przeważać objawy skórne

[divider width=”medium”]

2–3 lata

Astma wczesnodziecięca

Objawy:

• długo utrzymujący się kaszel po infekcjach dróg oddechowych

• powiększony trzeci migdał

• nawracające zapalenie ucha

• kaszel nocny i kaszel nad ranem

• nawracające zapalenie oskrzeli i płuc bez temperatury

• niechęć do uprawiania sportu

[divider width=”medium”]

4–7 lat

Alergiczny nieżyt nosa

[divider width=”medium”]

8–14 lat

Astma oskrzelowa

Alergiczny nieżyt nosa lub spojówki

[divider width=”full”]

Możesz wstrzymać marsz alergiczny u Twojego dziecka w każdym momencie. Możesz również wstrzymać alergię w swoim organizmie w każdym okresie życia. Pamiętaj jednak, że układ immunologiczny zachowuje pamięć alergizacji. Jeżeli zaczniesz na nowo odżywiać siebie i dziecko przetworzoną żywnością – alergie wrócą.

[divider width=”full”]

Profilaktyka pierwotna alergii obejmuje wszystkie zalecenia dotyczące żywienia kobiet będących w ciąży. Profilaktykę tę stanowi również karmienie tylko piersią przynajmniej do 9. miesiąca życia, ale na pewno do 6. miesiąca życia dziecka. Matka karmiąca w tym czasie powinna być otoczona troskliwą opieką. Powinna mieć czas na odpoczynek. Powinien się starać przynajmniej raz w ciągu dnia położyć się razem z dzieckiem, niekoniecznie w jednym łóżku.

Dziecko od 4. miesiąca powinno przesypiać całą noc, a jeżeli nie jest to możliwe, ojciec powinien w nocy dopajać dziecko przegotowaną letnią wodą.

Karmienie piersią jest cudownym momentem w życiu kobiety, ale pod jednym warunkiem – że nie jest ona sama z dzieckiem w domu. Obecne czasy niosą duże zagrożenie dla karmiącej.

W rodzinie wielopokoleniowej, w jakiej kiedyś żyły kobiety, dzieckiem zajmowali się członkowie rodziny – babcie, a czasami prababcie, które już nie miały siły na prace domowe. Obecnie aktywna zawodowo kobieta, wyrwana ze środowiska koleżanek, nagle zostaje sama w domu. Często mąż pracuje na kilka etatów i wraca zmęczony. Świeżo upieczona matka nie radzi sobie ze zmęczeniem i z tym, że ciągle musi być do dyspozycji dziecka. To jest chyba główny powód szybkiego odstawiania dziecka od piersi. Dlatego odpowiedzialność za długie karmienie piersią powinna także dotyczyć ojca dziecka.

Powinien on zadbać o komfort psychiczny żony, a czasami i o to, aby ochronić matkę przed kochanym maleństwem, które bardzo szybko potrafi dochodzić swoich praw. Przyjdzie taki czas, że żona będzie mu bardzo wdzięczna za okazanie wsparcia i miłości w tym trudnym momencie jej życia, kiedy to dopiero uczy się opieki nad swoim dzieckiem. Na pocieszenie powiem, że z następnym dzieckiem będzie łatwiej.

[divider width=”full”]

Co należy wiedzieć na temat dopajania niemowląt?

Jedną z przyczyn bólów brzuszka niemowląt może być złej jakości woda. Do przygotowywania mieszanek lub dopajania dziecka powinna być używana niegazowana, niskozmineralizowana woda. Przed podaniem jej dziecku należy ją przegotować, a następnie ostudzić do 40 C.

Woda oligoceńska jest także wskazana, ale musi być świeża. Przechowuje się ją w szklanych pojemnikach w lodówce, nie dłużej niż 48 godzin. Inaczej stanie się ona siedliskiem niebezpiecznych bakterii.

[divider width=”full”]

Jakie znaczenie ma karmienie piersią dzieci alergicznych?

Nowe zalecenia WHO to karmienie piersią do 2 lat.

Najbardziej dziecko przybiera na wadze do 3. miesiąca życia. Od 4. do 9. miesiąca zapotrzebowanie na energię spada, natomiast od 10. do 12. miesiąca życia – w związku z raczkowaniem, chodzeniem – dziecko potrzebuje więcej energii. Dlatego nie należy się zrażać, kiedy dziecko w wieku 4–9 miesięcy nie potrzebuje tyle karmienia, a jego wzrost może osłabnąć w porównaniu z wcześniejszym okresem.

[divider width=”medium”]

Przeciwwskazaniami do karmienia piersią są:

• galaktozemia u dzieci

• obecność przeciwciał HIV i nieleczona gruźlica u matki.

[divider width=”full”]

Karmienie piersią chroni niemowlę przed: zapaleniem ucha środkowego do około 16. tygodnia życia dziecka dzieci karmione piersią są bardziej odporne na choroby układu pokarmowego i oddechowego – do około 13. tygodnia ich życia wystąpieniem alergii u dzieci obciążonych dziedzicznie. Kobiety alergiczne powinny mieć świadomość, że ich dzieci również mogą być alergikami, ale dysponujemy już wiedzą na temat profilaktyki przeciwalergicznej.

Jako społeczeństwo konsumpcyjne, jakim coraz bardziej się stajemy, uważamy, że zapewnienie dziecku stabilizacji finansowej zabezpiecza jego przyszłość. Rodzice biorą nadgodziny, a kobiety szybciej wracają do pracy, aby w przyszłości dziecko mogło pójść na prywatne lekcje angielskiego lub inne zajęcia pozalekcyjne. Jednak znam dzieci bardzo dobrze sytuowanych rodziców, które z powodu alergii nie mogą podjąć nauki na wyższych uczelniach. Całe dzieciństwo mija im na pobytach w jednym czy drugim sanatorium. Często dzieci te są bardzo nieszczęśliwe z tego powodu. Jaka to tragedia dla dzieci, wiedzą tylko one same.

Czasami dzieci alergiczne muszą się zmagać z odrzuceniem przez środowisko rówieśników, ponieważ w środowisku młodzieżowym panuje kult silnego i „luzackiego” człowieka. Niestety, alergik nie może być „luzacki”, on ciągle musi uważać na coś, co go alergizuje, albo ewentualnie pilnować czasu, kiedy musi przyjąć leki. Młodzież alergiczna jest słabsza fizycznie – związane jest to z gorszą wydolnością oddechową. Bardzo często nie ma siły, aby uprawiać sport, i to też ją dyskwalifikuje w oczach rówieśników. Z powodu braku ruchu alergiczne dzieci cierpią na różne schorzenia kręgosłupa.

[divider width=”full”]

Nieleczona alergia może być przyczyną aktywowania się chorób z autoagresji.

Choroby z autoagresji to: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca I typu, autoimmunologiczne choroby tarczycy lub wątroby, łuszczyca i wiele innych.

Dlatego profilaktyka przeciwalergiczna – TO JUŻ NIE WYBÓR , TO POWINNOŚĆ.

PODSTAWĄ PROFILAKTYKI PRZECIWALERGICZNEJ JEST KARMIENIE PIERSIĄ

[divider width=”full”]

Jaki jest skład mleka kobiety?

Naukowcy coraz bardziej zaskakują nas informacjami o składzie mleka kobiety, którego nie da się odtworzyć fabrycznie. Na dzisiaj znalazłam poniższe informacje na ten temat. Myślę, że wiedza ta będzie coraz bardziej pogłębiana.

Okres porodowy:

Siara – zawiera dużą liczbę limfocytów, monocytów, granulocytów. Zawiera również przeciwciała klasy IgA, IgG, IgM. Jest to bardzo istotne dla możliwości przeżycia dziecka w tym najtrudniejszym okresie jego życia.

Pierwsze momenty karmienia dla niektórych matek nie należą do najłatwiejszych. Często matki, którym podawano leki przyśpieszające poród, mają opóźnioną laktację. W tym czasie najlepiej jest przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi, aby wzmóc laktację. Jeżeli dziecko płacze i chce ssać pierś, należy mu podać wodę z glukozą, ponieważ może być po prostu głodne. Niedoświadczona matka stara się ciągle przystawiać dziecko do piersi, w której jeszcze nie ma pokarmu. Natomiast ciągle ssące dziecko może uszkodzić brodawki, powodując ich stan zapalny. Matka powinna być przygotowana na takie sytuacje. Szkoła rodzenia jest doskonałym narzędziem dla młodych rodziców. Kobiety, które mają wklęsłe brodawki, powinny przed porodem wykonywać ćwiczenia mające na celu wyciągnięcie ich, co znacznie ułatwi karmienie. Ćwiczenia prowadzone są pod okiem doświadczonej położnej. Jest to ważne szczególnie dla kobiet, którym grozi wcześniejszy poród. Dobrze mieć swoją zaprzyjaźnioną położną, która za opłatą zajmie się matką i dzieckiem w okresie połogu. Jeżeli nie radzisz sobie z karmieniem, zgłoś się do poradni laktacyjnej.

Mleko przejściowe – pojawia się pięć dni po porodzie. Mleko tego okresu jest rzadsze i jaśniejsze niż siara. Zawiera więcej laktozy i tłuszczu, natomiast mniej białka.

Mleko dojrzałe – ustala się około 2–3 tygodni po porodzie.

Mleko dojrzałe zawiera:

• Wysokowartościowe białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne dostosowane do potrzeb organizmu dziecka; są biologicznie swoiste, czyli dostosowane do jego możliwości trawiennych – nie obciążają w pełni niedojrzałego przewodu pokarmowego oraz układu wydalniczego.

• Przeciwciała przeciw takim chorobom jak: tężec, koklusz, zapalenie płuc, salmonella, oraz przeciwko takim wirusom i bakteriom jak: Escherichia coli, polio, grypy, wirusy wywołujące zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego noworodków.

• Inne związki wpływające na odporność dziecka, takie jak: lizozym, lipaza, amylaza, katalaza (mają właściwości bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze), monolauroglicerol (powstaje podczas hydrolizy trójglicerydów mleka kobiecego) – substancja przeciwwirusowa, przeciwgrzybicza, przeciwbakteryjna.

• Laktoferrytyna – białko transportujące żelazo oraz nukleotydy regenerujące błonę śluzową jelit i zwiększające wchłanianie żelaza; laktoferrytyna odbiera jony żelaza z jelita, zapobiegając tym samym rozwojowi w nim patogennych bakterii oraz candidy.

• Czynnik bifidogenny – decyduje o wzroście bakterii gram-dodatnich pałeczek kwasu mlekowego; bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium biorą udział w metabolizmie laktozy, w wyniku czego powstają kwasy octowy i mlekowy, które zakwaszają stolec; kwaśny odczyn stolca chroni przewód pokarmowy niemowląt przed rozwojem bakterii chorobotwórczych.