Co przyczyniło się do tak szybkiego rozwoju alergii?

1920 chlorowanie wody -pierwszy peak wzrostu występowania alergii.
Lata pięćdziesiąte intensywna antybiotykoterapia, szczepienia ochronne – drugi peak wzrostu występowania alergii.

Co nauka mówi dzisiaj na temat antybiotyków i chorób alergicznych?

Antybiotyki wprowadzone w leczenie w okresie wczesnodziecięcym powodują wzrost ryzyka na choroby alergiczne.
Podanie antybiotyków w takcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i otyłości u dzieci.
Zbadano, ze podanie makroidów np. w trakcie leczenia toksoplazmozy, zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dzieci.

Wiemy, że rozwój alergii maja wpływ takie czynniki, jak:
rodzaj porodu, karmienie piersią, wczesne stosowanie antybiotyków i leków zmniejszających kwaśność żołądka, środowisko wiejskie/miejskie, jedzenie śmieciowe, dieta ubogo/bogato błonnikowa oraz niedobór D3.

Inne przyczyny wzrostu alergizacji: nadmierna higiena.

Teoria Rooka (2003), kontakt z pasożytami działa na organizm immunomodulująco, wyciszając objawy alergii. Brak zakażeń pasożytniczych powoduje wzrost występowania alergii.

Zakażenia pasożytnicze są bronią obosieczną, ponieważ gdy zakażenie pasożytnicze jest bardzo wysokie wtedy wzrasta też poziom IgE całkowitego.

Dlatego należy zlikwidować pasożyty w organizmie pacjentów alergicznych, ale nie likwidujmy pasożytów dopóki nie wyciszymy układu immunologicznego.

Moi pacjenci mają zaproponowany mój program „Sześć kroków wyjścia z alergii” na czas 6 tygodni, potem powinni skonsultować likwidację pasożytów, opierając się na zaleceniach lekarskich.

Niewskazane jest leczenie pasożytów u alergików ziołami i nalewkami ziołowymi, a szczególnie tymi które zawierają dodatek orzechów.
Oczywiście, że mogą być takie sytuacje, kiedy nalewka na pasożyty likwiduje objawy skórne, ale wtedy nie mówimy o alergii, ale odczynie na obecność toksyn pasożytów.