Historia powstania programu

Program „Sześć kroków wyjścia z  alergii” powstał, dzięki mojej ponad dziesięcioletniej pracy z pacjentami oraz doświadczeniu, jakie zdobyłam zmagając się z ich uczuleniami. Początkiem było poszukiwanie odpowiedniego sposobu żywienia, żeby wzmocnić organizm mojej córki. Córka rozwijała się dobrze, ale gdy miała trzy lata, okazało się, że cierpi na chorobę Dühringa – skórną postać celiakii. Do tej diagnozy doszłam sama, wykonując odpowiednie badania. Wprowadziłam dietę bezglutenową i uczyłam się postępować z tą chorobą. W ten sposób uchroniłam moje dziecko przed steroidami, lekami przeciwhistaminowymi oraz antybiotykami, jakie wówczas zaproponowali mi lekarze jako jedyną skuteczną formę leczenia.

Arka początkiem profesjonalnej wędrówki z dietetyką.

W związku z moimi doświadczeniami w leczeniu córki w roku 2001 zostałam zaproszona do współpracy w Ośrodku „Arka”, prowadzącym szkolenie pacjentów m.in. na podstawie tej diety. Miałam praktyczne zajęcia w kuchni w ramach autorskiego programu przeciwnowotworowego „Nadzieja” mgr. Janusza Picia. Istotą tego programu jest m.in. regeneracja jelit.

Profesor Jerzy Socha inspiracja do powstania programu.

Opierając się na doświadczeniu w pracy z tymi pacjentami, opracowałam autorski program „Sześć kroków wyjścia z alergii”. W moim programie  skorzystałam z wiedzy polskich naukowców oraz z  doświadczeń w  pracy z  Panem Januszem Piciem w Ośrodku „Arka”. Wówczas najważniejszą dla mnie publikacją był poradnik „Żywienie dzieci zdrowych i  chorych” napisany pod redakcją Pana prof. Jerzego Sochy z  Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Z poradnika dowiedziałam się, że najważniejszym elementem leczenia alergii jest odpowiedni dobór pokarmów, które mają wpływ na utrzymanie układu pokarmowego w pełnym zdrowiu.

Główną przyczyną rozwoju alergii są stany zapalne jelit, które wynikają z nadwrażliwości na pokarmy, zakażenia przez wirusy, bakterie, pasożyty oraz zastosowaną antybiotykoterapię czy chemioterapię. Dlatego podstawą leczenia wszystkich rodzajów alergii jest regeneracja śluzówki jelita cienkiego dietą bezglutenową, bezmleczną i bezcukrową.

Dodatkowo wprowadziłam zalecenia diety bez histaminy, rotacyjnej, opartej tylko na produktach naturalnych. Gdy w 2009 roku opublikowałam zalecenia diety programu „Sześć kroków wyjścia z alergii” w poradniku „Pokonaj alergię”, było to tak bardzo innowatorskie, że dość poważnie zostało zakwestionowane moje członkostwo w Polskim Towarzystwie Dietetyki.

Powstaje poradnik „Pokonaj alergię”.

W obecnym czasie zalecenia żywieniowe mojego programu są jak najbardziej rekomendowane przez specjalistów w leczeniu licznych schorzeń, a sama dieta bezglutenowa stała się podstawą żywienia bardzo wielu ludzi. Pisząc „Pokonaj alergię” w 2009 roku, korzystałam również z publikacji Pani prof. Krystyny Obtułowicz – w zakresie diagnostyki alergii, głównych uczulających alergenów, profilaktyki przeciwastmatycznej, oraz Pana prof. Mirosława Jarosza z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie – w zakresie diety rotacyjnej.

Dwadzieścia lat temu, by pomóc pacjentowi, wystarczały przede wszystkim dietetyczne zalecenia programu „Sześć kroków wyjścia z alergii”. Dzisiaj żywność jest o wiele gorszej jakości oraz bardziej nam szkodzi,  przez co ma mniejsze właściwości lecznicze, ale na szczęście leczenie żywieniem nadal pomaga. Oprócz żywienia na efekty lecznicze programu wpływa kondycja układu nerwowego oraz obecność patogenów.

Założenia programu „Sześć kroków wyjścia z alergii”.

Program „Sześć kroków wyjścia z alergii” zawiera  konkretne działania likwidujące marsz alergiczny:

Krok 1. Regeneracja jelit.

Polega na wprowadzeniu zaleceń prawidłowo wprowadzonej diety bezglutenowej, bezmlecznej i bezcukrowej.  Ważne jest, aby wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzana dieta eliminacyjna oraz rotacyjna, tak aby dokonać regeneracji jelit i nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych.

Krok 2. Likwidacja pseudoalergii.

Zawiera bezpieczne  dla alergika zalecenia likwidujące zagrzybienie, pasożyty, wirusy, bakterie oraz zalecenia diety naturalnej. Dieta naturalna nie zawiera żadnych chemicznych dodatków do żywności.  Dowiesz się, jakie produkty powodują reakcje pseudoalergiczne.

Krok 3. Profilaktyka przeciwastmatyczna.

W  tym kroku przedstawiam zalecenia przeciwastmatyczne, które zapobiegają rozwojowi alergii na roztocza lub pyłki.

Krok 4. Detoksykacja organizmu.

Obecnie popularne stały się diety detoksykacyjne: głodówki, monodiety, posty, leczenie ziołami. W tym kroku omawiam, w jaki sposób proces detoksykacji jest dla alergika bezpieczny.

Krok 5. Nabywanie tolerancji na produkty szkodliwe.

Dowiesz się, jak wprowadzać pokarmy, które Cię wcześniej uczulały.

Krok 6. Utrzymanie efektów programu.

W tej części programu omawiam elementy utrzymania efektów  „Sześć kroków wyjścia z alergii”. Dowiesz się, jaki rodzaj ruchu jest bezpieczny dla alergika. Poznasz bardzo proste ćwiczenia (np. koherencja serca), które wyciszą Twój układ nerwowy.