„Witam Panią,
Jestem alergikiem i chcę Pani opisać mój przypadek. Często robię surówkę, do której dodaję surową pokrzywę i wszystko jest OK. Ostatnio u nas pojawiło się wiele żółtego pyłku w powietrzu i nagle dostałem wysypki na dłoniach, i w tym czasie konsumowałem tę surówkę z pokrzywą. Przyszedł mi pomysł, aby zrezygnować z tej surowej pokrzywy, a wypryski alergiczne traktowałem sokiem z liści anginki, które są skuteczne na nie. Po kilku dniach te wypryski znikły i dłonie są w miarę OK, tyle że skóra w tych miejscach jest nieznacznie zmieniona chorobowo i to trwa dość długo niestety.
Serdecznie pozdrawiam”
Taką wiadomość mailową dostałam na skrzynkę gabinetu. Jak to jest z tą pokrzywą, przecież wszyscy mówią, że jest zdrowa, że pijąc napar z niej wyleczyli alergie? Już odpowiadam. Otóż alergik, może zareagować na wszystkie rośliny, owoce, warzywa. Najgorsze jest to, że reakcja może być wstrząsowa.
Czy naturalne substancje przeciwzapalne są bezpieczne dla alergika?
Co to jest alergia? To jest przewlekły stan zapalny, toczący się w organizmie, aż się prosi by pomóc sobie naturalnymi substancjami przeciwzapalnymi. Zauważyłam, że pacjenci chcą szybkich efektów, po prostu mają dość cierpienia. Często można spotkać artykuły w Internecie, że jakieś zioło cudownie wyleczyło alergię u pacjenta.
Dlaczego tak się dzieje, że sięgamy po naturalne metody leczenia? Leki przeciwalergiczne nie leczą, a znaszają objawy. Coraz więcej wiemy o ich szkodliwości.
Odczulanie niestety także nie rozwiązują problemu .
Wtedy chorzy zawiedzeni farmakologicznym leczeniem przyjmują leki antyhistaminowe, sterydy i nie ma oczekiwanych efektów, wtedy chętnie sięgają po te substancje przeciwzapalne, które znajdują się w ziołach, przyprawach, czy np. w produktach pochodzenia chińskiego. Polecane są np. grzyby shitake, imbir, żeń-szeń, czy też takie specyfiki jak wyciąg z aloesu.
Co się może stać, jeżeli bez wcześniejszej diagnostyki będziemy po nie sięgać?
Jednej osobie poprawi się stan zdrowia, dotyczy to np. osób, które cierpią tylko na nietolerancje nabiału, czy glutenu.
Innej osobie nagle może pogorszyć się stan skóry, ponieważ okaże się, że niechcący poprzez wprowadzenie substancji przeciwzapalnych naturalnego pochodzenia, doprowadziła się do nietolerancji salicylanów.
Natomiast te osoby, które wcześniej cierpiały na nietolerancje salicylanów ( często o tym nie wiedząc) , mogą dostać wstrząsu anafilaktycznego.
Jak bezpiecznie stosować zioła w alergii?
Zależy jaki jest to rodzaj alergii. Jeżeli ktoś cierpi na zmiany skórne, bo np. cierpi na chorobę Dühringa czyli skórną postać celiakii i w dodatku ma alergię na gluten, wtedy wszystkie zioła jak najbardziej można stosować, głównie te poprawiające funkcję nerek, wątroby, trzustki.
Inaczej jest w przypadku alergii na pyłki, ponieważ wówczas jest zupełny zakaz stosowania ziół i to pod każdą postacią. Często pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu latami są prowadzeni przez zielarzy najczęściej chińskich. Ich stan zdrowia na początku terapii znacznie się poprawia, jednakże po czasie pacjenci zaczynają zgłaszać duszności czy pogłębienie się objawów alergii, głównie pyłkowicy.
Dlaczego się tak stało, że zioła nie leczą alergii?
Często w trakcie terapii nie szukano przyczyny alergii i nie zastosowano odpowiednich zaleceń żywieniowych przez długie miesiące były podawane zioła, które w końcu doprowadziły do wytworzenia przeciwciał przeciwko właśnie tym ziołom a w wyniku reakcji krzyżowych pojawiła się również zwiększona nadwrażliwość na inne zioła.
A to doprowadziło do alergii na salicylany, drzewa, trawy, chwasty …. I mamy gotowy marsz alergiczny.
Co zatem jest bezpieczne w leczeniu alergii?
Dieta eliminacyjna oparta na wnikliwej diagnostyce.
Zapraszam Cię do przeczytania więcej na ten temat do mojego poradnika „ Pokonaj alergię” lub na co wtorkowy live o godzinie 18.00, gdzie odpowiadam na pytania pacjentów.